Sparks F-2 Workbook

Bok
Vi säljer ej till elever/privatpersoner, läs mer här Vi säljer ej till elever/privatpersoner, läs mer här
Produkt

Sparks F-3 är ett basläromedel i engelska som både utmanar och stöttar elevernas språkinlärning. Dina elever får möta det engelska språket i roliga texter, uppgifter, sånger och detaljrika illustrationer. Ta med dina elever på en språklig resa inom och utanför klassrummet!

I Sparks F-2 Workbook får dina elever pröva sig fram i förståelsen för det engelska språket. Här finns repetitiva, lekfulla och roliga uppgifter som är direkt kopplade till bildspel, ljudfiler och sånger, i det digitala lärarstödet.  

Genom uppgifterna i workbook tränar eleverna sig på sin förmåga att läsa, lyssna, tala, skriva och förstå det engelska språket i olika sammanhang och för olika syften. Uppgifterna bör i första hand göras gemensamt eller i par. Materialet går att använda flexibelt med elever i årskurs F-2, beroende på när du som lärare väljer att undervisa i engelska.

Sparks:
•    stöttar och uppmuntrar eleverna att kommunicera på engelska 
•    har ett innehåll som eleverna kan känna igen sig i
•    bjuder in till det engelska språket i vardagsnära situationer och på olika sätt

Sparks F-3 består av:
•    Textbook (endast årskurs 3)
•    Workbook 
•    Tryckt lärarhandledning (Teacher´s guide)
•    Digital elevträning (årskurs 3)
•    Digitalt lärarstöd
 

  • Artikelnr: 51105758
  • Sidor: 72
  • Upplaga: 1.4
  • Utgivningsår: 2022
Om serien
Sparks – engelska för F–3

Sparks – engelska för lågstadiet

Med Sparks F–3 får dina elever möta det engelska språket i roliga texter och sånger. Varma och färgstarka illustrationer stöttar förståelsen och tar med eleverna på en språklig resa inom och utanför klassrummet.

Beställ provexemplar 

Här kan du beställa provexemplar av Sparks F-2 eller Sparks 3.

Sparks F–2

I Sparks F–2 Workbook får dina elever pröva sig fram i förståelsen av det engelska språket. Här finns uppgifter som är kopplade till bildspel och sånger i lärarstödet. Eleverna tränar på sin förmåga att läsa, lyssna, tala och förstå det engelska språket i olika sammanhang.
Bläddra i smakprov 

Sparks F–2 Teacher’s guide är en idébank där du hittar lektionstips, kopieringsunderlag och sångtexter.

I Sparks F-3 för vi möta de sju karaktärerna Amal, Leo, Mo, Sal, Tilly, Alex och Jess.

I Sparks F–2 digitalt lärarstöd finns 25 bildspel med enkla fraser, som utgår från vardagsnära ämnen, t ex färger, vilda djur, staden, kläder och väder. Här finns också sånger inspelade med både sång och musik.

Sparks 3

I Sparks 3 Textbook finns i 25 elevnära och roliga texter som öppnar dörren till det engelska språket. Texterna utgår från vardagsnära ämnen, t ex skolan, fritidsaktiviteter, kläder, väder och kompisar.
Bläddra i smakprov

 

I Sparks 3 Teacher’s guide finns stöd och tips kring hur du kan arbeta med texter, sånger och uppgifter. Här finns även kopieringsunderlag och högläsningstexter. 
Bläddra i smakprov

Sparks 3 digitala lärarstöd innehåller texter, bilder och uppgifter för gemensamma genomgångar. Här finns också alla texter inlästa och sångerna med både sång och musik.

Sparks 3 digital elevträning ger eleverna möjlighet att träna och repetera språket i självrättande interaktiva övningar.

I Sparks 3 Workbook får dina elever pröva sig fram i förståelsen av det engelska språket. Här finns uppgifter som är direkt kopplade till texterna i Textbook och som eleverna kan känna igen sig i.
Bläddra i smakprov

Författare till Sparks F-3

Jeremy Taylor är från Bristol i England men bor nu i Tjeckien. Han är författare till både läromedel och böcker med roliga historier. Jeremy föreläser och har utbildningar för engelsklärare runt om i Europa. Han tycker om att fotografera och jonglera.