Gleerups Sparks engelska 4-6 är ett komplett digitalt läromedel i engelska utformat utifrån kursplanen. Innehållet bygger på den populära serien Sparks.
Materialet är uppbyggt kring breda teman och finns i olika nivåer.
Med Gleerups Sparks engelska 4-6 får du:
● Många möjligheter att utveckla kommunikationsförmågan i angelägna och autentiska sammanhang
● Goda möjligheter till individanpassning med texter och uppgifter på olika nivåer
● Gott lärarstöd i allt från planering och genomförande till bedömning
Aktuellt innehåll med hög kvalitet
Med Gleerups Sparks engelska 4-6 får du ett digitalt läromedel av hög kvalitet och med innehåll som alltid är aktuellt. Varje Unit inleds med en startsida där lärandemål presenteras. Därefter följer tre textpar i två svårighetsnivåer. Bastexten finns även i en enklare variant, Basic training.
Interaktivt och multimodalt
Till alla texter finns ljudinspelningar på olika engelska dialekter. Alla texter och många övningar har bilder som stöd för förståelsen. Till några av bastexterna finns innehållet även presenterat i form av en kort film. Merparten av övningarna är självrättande.
Tester och övningar
I lärarmaterialet finns tester till varje bastext samt avslutande unit prov för förmågorna lyssna, läsa, skriva och tala. Dessa unit prov är på samma tema som presenterats i enheten men kan genomföras av oberoende av hur många av texterna eleverna hunnit med.
Efter varje text finns en stor mängd olika övningar, som tränar de olika förmågorna läsa, lyssna, skriva, tala, samt informationssökning. Övningarna har stor variation, allt från självrättande ord- och hörövningar till mer fördjupande uppgifter där eleverna ska söka information och utöva källkritik. Det finns möjligheter att välja olika uppgifter beroende på hur stora utmaningar eleven vill ha. I resultatvyn kan du enkelt följa upp vilka övningar eleverna gjort.
Lärarstöd
Gleerups Sparks engelska 4-6 innehåller ett fylligt lärarmaterial som ger dig som lärare pedagogiskt och praktiskt stöd. Här hittar du förslag på arbetssätt, planeringar och bedömningsunderlag kopplat till förmågorna, läsa, skriva lyssna och tala.
Flexibel struktur ger möjlighet till individualisering
Gleerups digitala läromedel har stöd för smart studieteknik och ger stora möjligheter till en personlig upplevelse. Bakgrundsfärg och textstorlek går att variera. Egna anteckningar, markeringar och favoriter samlas i personliga översikter. Dessutom går det att få all text uppläst av talsyntes.
Flexibelt planeringsverktyg
Du som lärare kan enkelt skapa planeringar direkt i dina digitala läromedel genom att kombinera innehåll från ett eller flera läromedel med länkar till eget och externt material. Du kan dela dina planeringar till både elever och kollegor, vilket ger stora möjligheter till individualisering.
Katarina Svenning är legitimerad lärare i engelska, tyska och historia. Katarina älskar böcker och slukar all sorts litteratur men mest illustrerade romaner och serier.
Jeremy Taylor är från Bristol i England men bor nu i Tjeckien. Han är författare till både läromedel och böcker med roliga historier. Jeremy föreläser och har utbildningar för engelsklärare runt om i Europa. Han tycker om att fotografera och jonglera.
- Artikelnr: 51103372
Enkelt att nivåanpassa med Sparks!
I Sparks 4–6 finns utmaningar för alla elever. Varierade texter och övningar på flera olika nivåer gör det enkelt att anpassa till alla elever. Med Sparks får dina elever träna kommunikation i autentiska situationer och med innehåll som är ”på riktigt”!
Här beställer du tryckta provexemplar.
Du kan beställa digitala provexemplar i webbshopen vid respektive bok, och få tillgång till hela boken direkt.
För dig som vill arbeta helt digitalt i engelska:
Gleerups Sparks 4–6 digitalt läromedel
Sparks Workbooks
– många och varierade övningar
I Sparks Workbooks finns övningar på två nivåer, till bastexterna och till de mer utmanande texterna. Till varje avsnitt finns det flera hörövningar med olika engelska dialekter. Det finns talövningar kopplade till varje text och ofta även en övning som innebär dramatiseringar.
I slutet av varje kapitel finns "Choose Your Sparks", där eleverna kan välja extraövningar och fördjupningar på två olika nivåer.
Sparks Textbooks
– många texttyper i olika nivåer
I Sparks Textbooks finns sex delar med olika teman för varje årskurs. Det finns många texttyper och ljudfilerna är inspelade på flera olika engelska dialekter. Texterna har ett angeläget och autentiskt innehåll så att eleverna lär sig något annat samtidigt som de stimuleras att kommunicera på engelska.
Det finns tre bastexter och tre svårare. Bastexterna finns även i en enklare variant på elevwebben . De elever som har goda färdigheter arbetar vidare med mer avancerade texter.
Hur kan du undervisa med Sparks?
Nivåanpassa med Sparks
Här får du tips och inspiration kring hur du kan arbeta med Sparks och nivåanpassa undervisningen. Med författaren Jeremy Taylor.
- Test
Uppgiftsbaserat lärande
Författaren Katarina Svenning ger exempel och tips på hur du kan arbeta med Sparks och med uppgiftsbaserat lärande.
Digitalt lärarmaterial och elevträning
I Sparks digitalt lärarmaterial finns lektionsplaneringar, bedömningsunderlag, extramaterial, prov, ljudfiler till texter och hörförståelse. Här finns även de förenklade varianterna av part-1-texterna, Basic Training, och tester till texterna.
I Sparks digital elevträning finns ljudfiler till texter och hörövningar, självrättande ordövningar och Basic Training.