New Levels 1, 2:a upplagan, bok

Bok
Denna produkt säljs inte till elever/privatpersoner, läs mer här
Denna produkt säljs inte till elever/privatpersoner, läs mer här
Produkt

New Levels 1 är ett läromedel i engelska som är särskilt anpassat för den kommunala vuxenutbildningens nationella delkurs 1 på grundläggande nivå och för introduktionsprogram på gymnasiet, enligt Komvux 25. Läromedlet passar både för rena nybörjare och för elever som behöver repetera engelskan från grunden.

Denna andra upplaga innehåller varierade texter och uppgifter som tränar de fyra färdigheterna: läsa, skriva, lyssna och tala. Materialet är strukturerat för att ge eleverna möjlighet att successivt bygga upp sitt ordförråd och utveckla sina språkliga färdigheter i meningsfulla sammanhang. Läromedlet är tydligt, pedagogiskt och utformat för att skapa trygghet och motivation hos elever med olika förkunskaper.

Här finns:
- Tydlig struktur som stödjer både nybörjare och elever som repeterar
- Mångsidiga övningar som tränar alla språkfärdigheter
- Engagerande texter med vardagsnära innehåll
- Fokus på funktionell kommunikation
- Elevträning som kompletterar den tryckta boken

Till denna bok finns komplement i form av digital elevträning och digitalt lärarmaterial med extra resurser till dig som lärare och dina elever.

  • Artikelnr: 51120751
  • Sidor: 176
  • Upplaga: 2.1
  • Utgivningsår: 2026
Om serien
New Levels – engelska för grundläggande vuxenutbildning

New Levels – Grundläggande engelska

New Levels är en läromedelsserie i engelska för grundläggande vuxenutbildning och gymnasiets introduktionsprogram. För varje delkurs finns tryckt läromedel med kompletterande digital elevträning och digitalt lärarmaterial samt digitalt läromedel.

New Levels för delkurs 1-4

  • Allt innehåll är på engelska – eleverna förutsätts inte kunna någon svenska
  • Rikt bildmaterial som underlättar inlärningen av nya ord
  • Det går alldeles utmärkt att börja med New Levels oavsett vilken delkurs eleverna startar på – det finns inledande repetitionskapitel i böckerna för delkurs 2, 3 och 4
  • Innehåller prov i fyra delar (Listening, Speaking, Reading, Writing) till varje delkurs – tidsbesparande och smidigt
  • Ger stora möjligheter till individualisering, via olika ingångar till språket och anpassningsbara ordlistor
  • Unika upptäcktsövningar tar vara på elevernas förkunskaper
  • Aktuella texter och teman ger intressanta utgångspunkter för diskussion
  • Eleverna jobbar med språkliga strategier, textgenrer och textkonstruktion samt uppmuntras att upptäcka och utnyttja innehåll på nätet

Tryckta läromedel + digitala komplement

I serien finns ett tryckt läromedel per delkurs. Till varje bok finns dessutom digitala komplement i form av elevträning och lärarmaterial med interaktiva övningar, ordlistor, ljudfiler, facit, prov, hörförståelsemanus och mycket annat. En guldgruva för både elever och lärare, nya som erfarna.

För dig som vill arbeta digitalt!

I serien finns ett heltäckande digitalt läromedel per delkurs som elev- och lärarversion. Här finns allt du och dina elever behöver och en rad smarta funktioner som underlättar både undervisning och inlärning. 

Undervisar du inom vuxenutbildningen?

Tipsa gärna dina elever om att beställa sina digitala läromedel från Gleerups direkt via oss. Då får de marknadens förmånligaste pris.

De digitala läromedlen innehåller samma innehåll som de tryckta läromedlen, men också ett rikt digitalt innehåll och smarta funktioner som ger extra stöd i studierna.

Här kan dina elever beställa sina läromedel

Missa inga nyheter i ditt ämne!  Anmäl dig till Gleerups nyhetsbrev