Möt historien 50p är ett heltäckande digitalt läromedel för historia nivå 1a1 enligt Gy25. Läromedlet erbjuder aktuellt innehåll av hög kvalitet och en flexibel struktur som passar olika undervisningssituationer. Med interaktiva funktioner och lärarstöd blir historien både engagerande och pedagogisk.
Flexibelt och multimodalt upplägg I Möt historien 50p står de stora utvecklingslinjerna och de viktigaste brytpunkterna i fokus, ackompanjerat av ett rikt bildmaterial. Läromedlet kombinerar texter och interaktiva funktioner som tidslinjer, kartor samt film- och ljudklipp. Författarfilmer lyfter fram historiska personer och händelser för att levandegöra det förflutna.
Stöd för elevernas inlärning Varje avsnitt avslutas med sammanfattningsfilmer och interaktiva tester som hjälper eleverna att förstärka sin kunskap. Funktioner för smart studieteknik, såsom personliga översikter, anpassningsbara läsinställningar och möjlighet att lyssna på text, underlättar en effektiv inlärning.
Lärarstöd för planering och anpassning Lärarversionen innehåller facit och extra arbetsuppgifter, och du kan enkelt bygga ut materialet med egna övningar och länkar. Det ger stora möjligheter att anpassa undervisningen efter dina elevers behov och att skapa en individualiserad lärupplevelse.
Här finns: - Interaktiva tidslinjer, kartor och medieklipp - Självrättande tester och sammanfattningsfilmer som förstärker lärandet - Funktioner för smart studieteknik - Flexibla verktyg för individualisering av undervisningen - Lärarmaterial med facit och extra uppgifter.
Med Möt historien 50p får du ett digitalt läromedel som förenar pedagogik och modern teknik för en engagerande historieundervisning.
Möt historien – historia för gymnasium och vuxenutbildning
Möt historien
Möt historien är en läromedelsserie i historia för gymnasium och vuxenutbildning. I serien finns läromedel för historia nivå 1a1, 1b, 2a, 2b och 3. Fokus ligger på att genom historien tydliggöra de stora linjerna så att man bättre förstår dagens värld. Genusperspektivet har en framträdande roll. Serien består av tryckta och digitala läromedel.
Läromedel för historia nivå 1a1, 1b, 2a, 2b och 3 enligt Gy25
Förklarar dagens värld genom att belysa relevanta historiska problem
Fokuserar på de stora utvecklingslinjerna och de viktiga brytpunkterna
Med berättande, lättlästa texter och rikt bildmaterial
Reviderade enligt Gy25 med nya texter om de nationella minoriteterna och flera kronologiska längdsnitt
Möt historienfokuserar på de stora utvecklingslinjerna och de viktiga brytpunkterna. Serien har ett berättande språk, lättlästa texter och rikt bildmaterial. Läromedlen förklarar dagens värld genom att belysa relevanta historiska problem. I alla kapitel finns det gott om instuderingsfrågor, uppgifter och övningar, inklusive källkritik och historiebruk. Tillhörande lärarmaterial finns i lärarversionerna av de digitala läromedlen. Dessa innehåller facit och extra arbetsmaterial.
I serien finns ett digitalt läromedel för respektive nivå, som elevversion och lärarversion. I elevversionen finns allt innehåll som finns i motsvarande tryckta läromedel, tillsammans med en rad användbara funktioner och stöd för smart studieteknik. Här varvas texter med interaktiva funktioner som självrättande frågor, tidslinjer, kartor och medieklipp som bidrar till en levande undervisning. Korta författarfilmer gör historien personlig och engagerande. Lärarversionerna innehåller dessutom facit och extra arbetsmaterial.