Perspektiv på historien 2–3 är ett digitalt läromedel för Historia 2 och 3.Läromedlet har inte tagits fram för en specifik kurs- eller ämnesplan och har därför inte reviderats i samband med Gy25.
Aktuellt innehåll med hög kvalitet Med Perspektiv på historien 2-3 får du ett digitalt läromedel av hög kvalitet som tar upp tidlösa men alltid aktuella frågor kring historieskrivning. Här finns övningar som tränar eleverna i att värdera, analysera och bedöma historiska texter. Historiebruk med inriktning mot populärkultur har ett helt eget avsnitt. Läromedlet kan med fördel kombineras med serien kronologiska böcker Perspektiv på historien 1b och Perspektiv på historien Plus, eller med de tematiska böckerna Perspektiv på historien Socialhistoria respektive Perspektiv på historien Kulturhistoria eller den fristående boken På väg mot lika villkor?
Interaktivt och multimodalt Här finns film- och ljudklipp, fördjupningsrutor och interaktiva tidslinjer som ger konkretion och överblick åt den kronologiska framställningen.
Tester och övningar Här finns övningar, av skiftande karaktär och svårighetsgrad, som hjälper elevera att tillgodogöra sig innehållet på ett ypperligt sätt.
Lärarstöd Perspektiv på historien 2-3 innehåller lärarmaterial i form av historisk statistik, tips till övningar på nätet och utförliga kommentarer till övningarna.
Personlig lärupplevelse Gleerups digitala läromedel har stöd för smart studieteknik och ger stora möjligheter till en personlig upplevelse. Bakgrundsfärg och textstorlek går att variera. Egna anteckningar, markeringar och favoriter samlas i personliga översikter. Dessutom går det att få all text uppläst med talsyntes.
Flexibel struktur ger möjlighet till individualisering I Perspektiv på historien 2-3 har du som lärare stor flexibilitet att lägga upp undervisningen. Du kan enkelt anpassa innehållet genom att välja de avsnitt du önskar använda, och komplettera med eget material. Du kan sedan dela din egenskapade översikt med dina elever, vilket ger stora möjligheter till individualisering.
Perspektiv på historien – historia för gymnasium och vuxenutbildning
Perspektiv på historien
Perspektiv på historien är en klassiker bland läromedel i historia för gymnasium och vuxenutbildning. Serien består av tryckta elevböcker, kommentarshäften till övningarna, temaböcker och digitala läromedel.
Läromedel i historia enligt Gy25
Nya upplagor med stärkt fokus på nationella minoriteter
Välskrivna och engagerande texter
Kommentarshäften som ger konkret lärarstöd
Möjlighet att arbeta med tryckta och/eller digitala läromedel
Perspektiv på historien erbjuder välskrivna och engagerande texter som väcker nyfikenhet och stimulerar kritiskt tänkande. Innehållet är strukturerat kronologiskt, med särskilt fokus på modern historia, och kompletteras av källkritiska övningar och uppgifter som problematiserar historiska händelser och perspektiv. Serien har ett tydligt globalt anslag och lyfter konsekvent fram genushistoriska aspekter. Eleverna får verktyg för att aktivt arbeta med källkritik, historiesyn och historiebruk. Varje kapitel innehåller korta, aktivitetsskapande övningar samt ett stort antal dokumentövningar och arbetsuppgifter.
Perspektiv på historien Plus, för Historia nivå 1b Kommer till höstterminen 2027. Håll utkik efter mer info!
Kompletterande material
Till varje bok finns ett kommentarshäfte: Kommentarer till övningarna. I dessa ger författarna utförliga kommentarer och sin syn på hur uppgifterna kan lösas.
Perspektiv på historien 1b, kommentarer till övningar Läs mer
Perspektiv på historien 50p, kommentarer till övningar Läs mer
Perspektiv på historien Plus, kommentarer till övningar Kommer till höstterminen 2027. Håll utkik efter mer info!
Digitala läromedel
I serien finns ett digitalt läromedel per nivå i både elev- och lärarversion. Elevversionen innehåller allt material från den tryckta boken, kompletterat med smarta funktioner och stöd för effektiv studieteknik. Varje kapitel rymmer många korta övningar där eleverna arbetar med exempelvis bilder, kartor, statistik och begrepp, samt uppgifter kopplade till texterna. I dokumentövningarna tränas centrala historiska förmågor som orsak–verkan, aktör–struktur, historiebruk och perspektivtagande. Lärarversionen erbjuder historisk statistik, förslag på digitala övningar och utförliga kommentarer som stöd i undervisningen.